ویتامین D3 چیست؟

فهرست مطالب

ویتامین D3

ویتامین D3 چیست؟

ویتامین D3 یک ویتامین‌محلول در چربی است که به بدن شما در جذب کلسیم و فسفر کمک میکند. داشتن مقدار مناسب ویتامین D ، کلسیم و فسفر برای ساختن و حفظ استخوان های قوی مهم است. ویتامین D برای درمان و پیشگیری ازاختلالات استخوانی (مانند راشیتیسم ، استئومالاسی) استفاده میشود.

هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار میگیرد ، ویتامین D توسط بدن ساخته میشود. کرم های ضد آفتاب ، لباس های محافظ ، قرار گرفتن محدود در معرض نور خورشید ، پوست تیره و سن ممکن است مانع دریافت‌ویتامین D کافی ازخورشید شود. ویتامین D همراه با کلسیم برای درمان یا جلوگیری ازتحلیل رفتن استخوان (پوکی استخوان) استفاده میشود.

ویتامین D3

ویتامین D همچنین برای درمان سطوح پایین کلسیم یا فسفات ناشی ازاختلالات خاص (مانند هیپوپاراتیروئیدیسم ، شبه هیپوپاراتیروئیدیسم ، هیپوفسفاتمی خانوادگی) همراه سایر داروها استفاده میشود. ممکن است در بیماریهای کلیوی برای حفظ سطح کلسیم و رشد طبیعی استخوان استفاده شود. قطره های‌ویتامین D (یا مکمل های دیگر) به نوزادانی که ازشیر مادر تغذیه میکنند تجویز میشود زیرا شیر مادر معمولاً دارای سطوح پایین‌ویتامین D است.پ

فواید ویتامین D3

ویتامین D3 فواید زیادی برای سلامتی دارد. شناخته شده است که به تقویت استخوان ها و ماهیچه ها ، تقویت ایمنی ، افزایش خلق و خو ، کمک به کاهش وزن و بهبود عملکرد قلب کمک میکند.

استخوان ها

ویتامین D3 هم به عضلات و هم به استخوان ها کمک میکند. جذب کلسیم در روده کوچک را افزایش میدهد. اگر بدن شما‌ویتامین D3 کافی برای جذب کلسیم نداشته باشد ، کلسیم را ازاستخوان های شما خارج میکند. این امر باعث ضعیف شدن استخوان ها شده و می واند منجر به شکستگی و پوکی استخوان شود.

تحقیقات نشان میدهد که‌ویتامین D3 میتواند به کاهش شکستگی و تقویت قدرت ماهیچه ها کمک کند. علاوه بر این ، سطوح بالای‌ویتامین D3 در رژیم غذایی ممکن است برای دستیابی به حداکثر توده استخوانی در بزرگسالی و در نتیجه جلوگیری ازپوکی استخوان مناسب باشد.

مصونیت

تحقیقات نشان داده است که ویتامین D3 ممکن است به محافظت در برابر عفونت های حاد تنفسی و ذات الریه کمک کند. در طول همه گیری COVID-19 ، برخی شواهد اولیه نشان داد که کمبود‌ویتامین D3 ممکن است خطر عفونت و بیماری های شدید را افزایش دهد. با این حال ، باید کارهای بیشتری انجام شود تا مشخص شود که این‌ویتامین – در صورت وجود – چه نقشی در مبارزه با ویروس کرونا در پشت همه گیری دارد.

حالت  روحی

ویتامین D3

مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به افسردگی بالینی اغلب کمبود‌ویتامین D3 دارند. با این حال ، مشخص نیست که آیا این کمبود منجر به افسردگی میشود یا افسردگی رفتار را تغییر میدهد (به عنوان مثال ، رژیم غذایی ، زمان بیرون) و بنابراین باعث کمبود میشود

سلامت قلب

مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به چاقی و فشار خون بالا میزان‌ویتامین D3 پایین تری دارند. برخی تحقیقات نشان میدهد که این ویتامین‌میتواند به کاهش فشار خون کمک کند. برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که سطح ویتامین D3 بالاتری دارند ، بیشتر در معرض سکته مغزی و حمله قلبی هستند ، اما آزمایشات بالینی نشان نداده است که مکمل های ویتامین D3 خطر را کاهش میدهد.

کاهش وزن

در یک مطالعه ، زنان یائسه مکمل ویتامین D3 (در مقایسه با دارونما) برای مداخله کاهش وزن دریافت کردند. نتیجه نشان داد زنانی که میزان کافی ویتامین D3 داشتند ، چربی بدن بیشتری را ازدست دادند ، کاهش دور کمر بیشتر و کاهش وزن بیشتری مشاهده شد. با این حال ، اکثر تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که‌ویتامین D3 باعث کاهش وزن نمی شود.

کمبود ویتامین D3

ویتامین D3

تحقیقات نشان میدهد که بیش ازیک میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین D3 هستند. علائم و شرایط مرتبط با آن عبارتند از:

 • ضعف و دردهای عضلانی
 • استخوان های ضعیف
 • خستگی
 • ریزش مو
 • افسردگی
 • فشار خون
 • التهاب
 • آرتروز
 • اگزما

نحوه استفاده از ویتامین D3

طبق دستور ، ویتامین D3 را ازطریق دهان مصرف کنید. ویتامین D3 بهتر است که بعد ازغذا مصرف شود جذب شود اما ممکن است همراه باشد یا بدون غذا مصرف شود. آلفاکالسیدول معمولاً با غذا مصرف میشود. همه راهنمایی های موجود بر روی بسته بندی محصول را دنبال کنید.

در صورت س questionsالات الی وجود ، ازپزشک یا داروساز خود بپرسید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است ، طبق دستور پزشک استفاده کنید. میزان مصرف شما بر اساس وضعیت پزشکی ، میزان گرفتن در معرض آفتاب ، رژیم غذایی ، سن و پاسخ به درمان است.

طریقه مصرف VITAMIND3

برخی ازداروها (گیرنده های اسید صفراوی مانند کلستیرامین/کلستیپول ، روغن معدنی ، اورلیستات) میتوانند جذب‌ویتامین D3 را کاهش دهند. دوزهای این داروها را تا آنجا که ممکن است ازدوزهای ویتامین D3 خود (تا فاصله 2 ساعته ، اگر طولانی تر باشد) دور کنید. اگر ازاین داروهای دیگر نیز استفاده میکنید ، مصرف ویتامین D3 در زمان خواب آسان تر است.

ازپزشک یا داروساز خود بپرسید که چقدر باید بین دوزها منتظر بمانید و برای پیدا کردن یک برنامه دوز که با تمام داروهای شما کار میکند ، کمک بگیرید.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را ازآن ببرید. اگر به یاد آوردن آن کمک میکنید ، هر روز یکبار آن را مصرف کنید. اگر این دارو را فقط یک بار در هفته مصرف میکنید ، به یاد داشته باشید که هر هفته در یک روز مصرف کنید.ممکن است علامت گذاری تقویم با یادآوری کمک کند. اگر پزشک شما توصیه کرده است که ازرژیم خاصی (مانند رژیم غذایی با کلسیم بالا) پیروی کنید ، بسیار مهم است که رژیم را رعایت کنید تا بیشترین سود را ازاین دارو ببرید و ازعوارض جانبی جدی جلوگیری کنید.

ازمکمل ها/ویتامین‌های دیگر استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. اگر فکر میکنید ممکن است یک مشکل جدی پزشکی داشته باشید ، فوراً ازپزشک کمک بگیرید.

عوارض جانبی ویتامین D3

ویتامین D3

 • ویتامین D3 در دوزهای معمولی معمولاً عوارض جانبی ندارد. در صورت بروز هرگونه عارضه غیر معمول ، سریعاً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 • اگر پزشک شما به شما توصیه کرده است که ازاین دارو استفاده کنید ، به یاد داشته باشید که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری ازافرادی که از این دارو استفاده میکنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 • ویتامین D3 بیش از حد میتواند باعث افزایش سطح کلسیم مضر شود. در صورت بروز هر یک ازاین علائم سطح بالای ویتامین‌D3/کلسیم: تهوع/استفراغ ، یبوست ، ازدست دادن اشتها ، افزایش تشنگی ، افزایش ادرار ، تغییرات روحی/روحی ، خستگی غیر معمول
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً ازپزشک کمک بگیرید ، ازجمله: بثورات ، خارش/تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفس.

این یک لیست کامل ازعوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده است ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط ویتامین D3

vitamin D3

 1. در صورت حساسیت به ویتامین D3 ، قبل ازمصرف ویتامین D3 به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا سایر محصولات‌ویتامین D3 (مانند کلسیتریول) ؛ یا اگر حساسیت دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند بادام زمینی/سویا) باشد که میتواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 2. قبل ازاستفاده ازاین دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه در مورد: سطح بالای کلسیم/ویتامین D3 (هایپرکلسمی/هایپروتامینوز D3) ، مشکل در جذب مواد غذایی ازغذا (سندرم سوء جذب) ، بیماری کلیوی ، بیماری کبد.
 3. محصولات مایع ، قرص های جویدنی یا قرص های محلول ممکن است حاوی قند و/یا آسپارتام باشند. محصولات مایع ممکن است حاوی الکل نیز باشند. در صورت ابتلا به دیابت ، بیماری کبدی ، فنیل کتونوری (PKU) یا هر شرایط دیگری که شما را مجبور به محدود کردن/اجتناب ازاین مواد در رژیم غذایی خود کند ، احتیاط توصیه میشود. ازپزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن ازاین محصول سوال کنید.

قبل ازانجام عمل جراحی ، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (ازجمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید. در دوران بارداری ، دوزهای‌ویتامین D3 بیشتر ازمیزان توصیه شده رژیم غذایی باید فقط در مواقع ضروری مورد استفاده قرار گیرد. خطرات و مزایا را با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخل دارویی ویتامین D3

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

این سند شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی ازتمام محصولاتی که استفاده میکنید (ازجمله داروهای تجویزی/بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذظرید. بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی ازمحصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتنداز: بوروسوماب ، اتصال دهنده های فسفات. برچسب روی تمام محصولات تجویزی و بدون نسخه/گیاهی (مانند آنتی اسیدها ، ملین ها ، ویتامین ها) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی کلسیم ، منیزیم ، فسفات یا ویتامین D3 باشد.

ویتامین D3

بسیار شبیه به کلسیتریول است. هنگام استفاده ازویتامین D3 ازداروهای حاوی کلسیتریول استفاده نکنید. این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاصی (ازجمله آزمایشات کلسترول) تداخل داشته باشد و احتمالاً نتایج آزمایشات غلط را ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما میدانند که ازاین دارو استفاده میکنید.

ویتامین D3 ، که به عنوان “ویتامین آفتاب” نیز شناخته می شود ، مزایایی را برای بدن شما فراهم می کند. همانطور که در جریان خون شما گردش می کند ، به جذب کلسیم و فسفر کمک میکند ، که به استحکام استخوان ها کمک میکند. این ماده در یک سیستم ایمنی سالم نقش دارد و برای خلق و خو ، سلامت قلب و حتی کاهش وزن مفید است. شما میتوانید ویتامین D را از طریق غذا و مکمل ها دریافت کنید ، و پوست شما وقتی در معرض نور خورشید قرار میگیرد ، D3 تولید میکند.

مکمل ویتامین D3

vitamin D3

 

مکمل ها ساده ترین راه برای اطمینان ازدریافت روزانه ویتامین D3 به اندازه کافی هستند و شواهد نشان میدهد مکمل ها به اندازه نور خورشید و منابع غذایی موثر هستند. اگر به مصرف مکمل های ویتامین D3 علاقه دارید ، با پزشک خود مشورت کنید که آیا این مکمل به نفع شماست و چه دوز مناسب است. سپس ، وقت آن است که گزینه ها را علف هرز کرده و یک محصول با کیفیت بالا انتخاب کنید.

مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم نمی شوند ، بنابراین باید ازمارک های معتبر خرید کنید. در برچسب به دنبال “USP Verified” باشید – این بدان معناست که کنوانسیون داروسازی ایالات متحده (یک سازمان علمی غیر انتفاعی) تأیید کرده است.